Preporuke Udruge Sunce za jačanje sustava zaštite zaštićenih područja

Projekt EFFICIENTN2K pokazao je kako međunarodna suradnja može doprinijeti učinkovitijem nadzoru i zaštiti prirode

Zaštićena područja čine temelj očuvanja biološke raznolikosti, ali njihova zaštita i upravljanje često su neujednačeni, posebice kada je riječ o morskim ekosustavima. Iako mora i oceani pokrivaju više od 70 posto Zemljine površine te predstavljaju ključnu podršku ljudskom društvu, zdravlju i gospodarstvu, njihova zaštita zaostaje za onom na kopnu.

Podaci ukazuju da je svjetska pokrivenost zaštićenih morskih područja tek nešto iznad osam posto, što je upola manje u odnosu na kopno, koje je oko 16 posto. Ova neusklađenost posebno dolazi do izražaja u svjetlu ostvarivanju ciljeva EU Strategije o bioraznolikosti do 2030., prema kojima bi 30 posto mora trebalo staviti pod zaštitu i 10 posto pod strogu zaštitu te uspostaviti učinkovito upravljanje u svim tim zaštićenim morskim područjima. Za ostvarivanje tih 30 posto zaštite potrebno je uspostaviti minimalno još četiri posto za kopnena i 19 posto za morska područja. Što se tiče stroge zaštite, u EU-u je tek tri posto kopnenih i manje od jedan posto morskih područja svrstano u tu kategoriji. Nažalost, Hrvatska je prema dosadašnjim podacima još daleko od ovih ciljeva.

Stoga je uspostava zaštićenih područja tek prvi korak u borbi protiv gubitka bioraznolikosti i klimatskih promjena. Ključ za stvarnu zaštitu leži u stručnom i odgovornom upravljanju, koje ne samo da čuva prirodu i njezine ekosustave, nego osigurava i održivi razvoj te podržava kulturne vrijednosti. Bez tih nastojanja, granice zaštićenih područja ostat će tek crte na karti, a priroda unutar njih neće dobiti priliku za oporavak i dugoročno očuvanje.

Iako je Hrvatska kroz zakonodavni okvir i uspostavu mreže Natura 2000 napravila značajan korak prema očuvanju prirode, nedavno provedena analiza u sklopu Interreg Italy – Croatia projekta EFFICIENTN2K ukazuje na značajne izazove u provedbi zaštite i nadzora u obalnim i morskim područjima.

Udruga Sunce je u sklopu projekta, čiji je cilj unaprijediti suradnju među institucijama uključenim u kontrolu i nadzor zaštićenih područja, donijela detaljnu analizu trenutnih slabosti sustava zaštite i predložila konkretne mjere za njegovo unapređenje. Unatoč dobro postavljenom pravnom i institucionalnom okviru, nedostatci u koordinaciji, regulaciji, resursima i svijesti o važnosti zaštite prirode jasno ukazuju na potrebu za sveobuhvatnim promjenama.

Slabosti u sustavu zaštite

Analiza je pokazala da nedosljednosti u sudskoj praksi, blage kazne za prekršaje protiv prirode i regulatorni nedostaci u nacionalnom zakonodavstvu ugrožavaju učinkovitost zaštite. Iako su zakoni formalno usklađeni s europskim standardima, njihova primjena često je otežana slabim inspekcijskim nadzorom, zastarjelim propisima i neujednačenim prostornim planiranjem, posebice u odnosu na nautički turizam i ribarstvo. Ograničeni resursi, uključujući nepostojanje jasnih protokola i manjak osoblja nadležnih tijela također otežavaju provođenje mjera zaštite, dok nedostatak koordinacije među sektorima, koji uzrokuje kašnjenja u pravovremenom djelovanju, dodatno pridonosi problemu. Primijećena je i niska razina svijesti javnosti i stručnjaka o posljedicama zločina protiv prirode.

Posebno je istaknuta situacija u morskim zaštićenim područjima, gdje pritisci poput ribolova, sidrenja i turističke infrastrukture ugrožavaju osjetljive morske ekosustave. Narušavanje staništa poput livada posidonije ili smanjenje populacije morskih vrsta jasno ukazuje na potrebu za proaktivnim i strateškim pristupom u zaštiti morskog okoliša.

Preporuke za unaprjeđenje sustava zaštite

Kako bi se odgovorilo na ove izazove, Sunce predlaže niz konkretnih mjera usmjerenih na jačanje nadzora i provedbe zaštite u zaštićenim morskim područjima. Prije svega, potrebno je uspostaviti bolju koordinaciju među institucijama pomoću jedinstvenih protokola i baze podataka koje omogućuju bržu reakciju i transparentniju suradnju. Također, razvoj nacionalne strategije za suzbijanje zločina protiv prirode s jasno definiranim ciljevima, rokovima i podjelom odgovornosti ključan je korak prema sustavnijem pristupu zaštiti prirode.

Uvođenje dosljednih sudskih praksi, ali i proaktivnih mjera nadzora, poput redovitih patrola i upotrebe naprednih tehnologija, moglo bi značajno unaprijediti upravljanje zaštićenim područjima.

Uz to, naglašava se potreba za edukacijom svih ključnih dionika, od inspektora i čuvara prirode do sudaca i državnih odvjetnika, ali i šire javnosti, kako bi se podigla razina svijesti o važnosti očuvanja prirodnih resursa.

Hrvatska i Italija: Primjer suradnje u zaštiti Natura 2000 područja

Projekt EFFICIENTN2K pokazao je kako međunarodna suradnja može doprinijeti učinkovitijem nadzoru i zaštiti prirode. Zajedničke radionice i akcije provedene u Hrvatskoj i Italiji identificirale su slične izazove u upravljanju Natura 2000 područjima, ali i naglasile potencijal zajedničkog djelovanja. Razmjena znanja i iskustava između dvije zemlje može poslužiti kao model za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima i postavljanje temelja za održivo očuvanje prirode.

Rezultati ove analize koristit će se za razvoj novih projekata i strategija s ciljem povećanja učinkovitosti zaštite prirode u morskim i obalnim područjima. Samo sustavnim pristupom, koji uključuje suradnju svih dionika i ulaganje u edukaciju i resurse, možemo osigurati očuvanje prirode za buduće generacije, zaključuju u Udruzi Sunce.

 

VEZANE VIJESTI

Čuvajmo dom i ptiće malih čigri te ostalih riječnih ptica uz Dravu

Članovi DRAVA LIFE projektnog tima apeliraju na sve posjetitelje rijeke Drave da izbjegavaju hodanje po sprudovima od kraja travnja do kraja srpnja. Pažnjom i odgovornim ponašanjem malim čigrama omogućit ćete da mirno gnijezde i podižu svoje ptiće, čime svi zajedno doprinosimo očuvanju ove strogo zaštićene vrste.

Udruga Sunce: Upoznajte projekt EfficientN2K!

Zaštićena područja temelj su očuvanja bioraznolikosti, no ona osiguravaju i brojne dobrobiti za čovjeka, a prepoznata su i kao ključna kod ublažavanje i prilagodbe klimatskim promjenama.

Udruga Sunce i JU „More i krš“ proveli akciju informiranja na Zlatnom ratu

Bilo da se bave plovidbom profesionalno kao pomorci i kapetani brodova ili pak rekreativno kao vlasnici i korisnici jedrilica, motornih brodova, jahti i slično, složit ćete se da bi većinu nautičara mogli definirati kao osobe koje vole more i žele ga očuvati. Međutim, ta njihova ljubav prema moru i plovidbi često ih dovodi u blizinu prirodnih morskih staništa, uključujući i livada posidonije koje nesvjesno ugrožavaju.

Udruga Sunce i JU „More i krš“ proveli akciju informiranja nautičara na Šćedru

Otok Šćedro prostire se uz južnu obalu Hvara, dugačak je šest i pol te širok kilometar i pol, površine od svega 8,4 četvornih kilometara. Ima predivne plaže i čisto more, krase ga mir, tišina i aromatični mirisi mediteranskog bilja. Ono što ovaj značajni krajobraz čini toliko posebnim i privlačnim je razvedena obala, a upravo to svake sezone privlači brojne nautičare.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER