Bečani od ovog mjeseca ponovno mogu posjetiti gradska postrojenja za obradu otpada

Besplatni posjeti organiziraju se za građane, školsku djecu i udruge

Sve što su oduvijek željeli znati o gospodarenju otpadom u Beču, Bečani će moći saznati od svibnja do listopada ove godine. Bečki Magistratski odjel za gospodarenje otpadom (MA 48) nudi im mogućnost posjeta kompostani Lobau, spalionici otpada Pfaffenau ili odlagalištu otpada Rautenweg.

Među građanima Beča uvijek postoji veliko zanimanje za bečki sustav gospodarenja otpadom. Kako i ne bi kada je bečko gospodarenje otpadom uzor mnogim europskim i svjetskim gradovima! Čak i Zagrebu, unatoč izostanku bilo kakvog napretka i tijekom posljednje četiri „zelene“ godine.

Sukladno tome, u Beč dolaze brojne stručne delegacije iz cijelog svijeta kako bi se upoznale s radom bečkog Magistratskog odjela za gospodarenje otpadom (MA 48), ali to isto žele i brojni građani austrijske metropole.

„Bečki sustav gospodarenja otpadom i sprječavanja nastanka otpada izvrsno funkcionira. Čistoća grada i uzorno gospodarenje otpadom važni su temelji visoke kvalitete života u našem gradu“, rekao je gradski vijećnik za klimu Jürgen Czernohorszky. „2025. je godina bečkog kružnog gospodarstva pa stoga Bečane pozivamo da se pobliže upoznaju s radom naših MA 48 timova.“

  • Na bečkom odlagalištu Rautenweg na održavanju raslinja još od 1993. godine „radi“ stado autohtonih austrijskih Pinzgauer koza, koje se između ostaloga hrane i prikupljenim božićnim drvcima. © feelimage - Matern / Stadt Wien

Kompostana, spalionica otpada ili odlagalište otpada

Od svibnja nadalje, MA 48 ponovno će ponuditi širok raspon aktivnosti za sve posjetitelje. Bečani će se tako moći upoznati s ekološki prihvatljivim tretiranjem otpada pri obilasku odlagališta Rautenweg, u najvećoj europskoj kompostani u Lobau moći će steći uvid u proizvodnju komposta iz bečkih spremnika za biootpad, dok će u spalionici otpada Pfaffenau saznati kako se korištenjem najsuvremenije tehnologije pročišćuju dimni plinovi.

Postrojenjem za obradu komunalnog otpada Pfaffenau upravlja bečko poduzeće Wien Energie. Radi se o jednom od najsuvremenijih europskih postrojenja ove vrste, a otvoreno je 2008. godine. Na godišnjoj razini četiri bečke energane obrade preko milijun tona otpada te proizvode električnu struju i toplinsku energiju za stotine tisuća bečkih kućanstava.

Besplatna ponuda od svibnja do listopada

Ovogodišnja sezona posjeta počinje 9. svibnja, a za taj dan još uvijek ima slobodnih mjesta za posjet odlagalištu otpada Rautenweg. Od svibnja do listopada, obilasci će se besplatno nuditi za grupe od pet do 25 osoba i za djecu u dobi od osam do 12 godina, ali i stariju. Slobodni datumi i termini, postupci prijave i dodatne informacije mogu se pronaći na stranicama Grada Beča.

Stjepan Felber | Ekovjesnik

 

VEZANE VIJESTI

Rimsko postrojenje za proizvodnju energije iz otpada bit će spremno u ljeto 2027.

Jučer je u Rimu predstavljen projekt budućeg postrojenja za proizvodnju energije iz otpada koje će godišnje proizvoditi 65 MWh električne energije i time pokriti energetske potrebe oko 200 tisuća rimskih kućanstava. Ovaj park kružnog gospodarstva sa staklenikom, ekološkom šetnicom i coworking prostorima bit će savršeno uklopljen u okruženje lokacije Santa Palomba na južnoj periferiji Rima.

Grad Beč proizveo milijun tona komposta iz biootpada

Grad Beč je jedan od najboljih primjera kako gradovi mogu biti aktivni sudionici u zaštiti okoliša i klime. Od uvođenja kontejnera za biootpad 1991. godine kompostirano je preko 2,7 milijuna biogenog otpada čijom se preradom proizvelo milijun tona komposta.

Drugi život bečkih božićnih jelki

Božićna drvca u bečka kućanstva donose svjetlost i toplinu tijekom blagdana, ali i nakon njih. Osim radosti i sjaja u blagdanski ukrašenim domovima, u svom „drugom životu“ osiguravaju opskrbu električnom i toplinskom energijom.

Primjena umjetne inteligencije u gospodarenju otpadom nama će još neko vrijeme zvučati kao znanstvena fantastika

Komunalna tvrtka Abfallwirtschaftsbetrieb München (AWM) od početka travnja koristi kamione za odvoz otpada koji su opremljeni umjetnom inteligencijom i kamerama. Umjetna inteligencija skenira otpad u svakom spremniku za biootpad, a ako u njemu ima previše nepripadajućeg otpada, poput plastike ili stakla, pali se signalna lampica. U tom slučaju sadržaj spremnika neće se isprazniti u kamion za biootpad, već će se zbrinuti s preostalim miješanim otpadom.

PRIJAVITE SE NA NEWSLETTER