Deutsche Umwelthilfe: „Naša voda je u opasnosti. Tužimo saveznu vladu!“
Njemačka udruga za zaštitu okoliša i potrošača Deutsche Umwelthilfe (DUH) ponovno tuži njemačku saveznu vladu zbog neaktivnosti u području zaštite podzemnih voda!
Njemačka udruga za zaštitu okoliša i potrošača Deutsche Umwelthilfe (DUH) pokrenula je novu tužbu protiv savezne vlade zbog – kako ističu – dugogodišnjeg kršenja EU Direktive o nitratima. Iako je Njemačka već ranije bila pod pritiskom EU-a zbog previsokih razina nitrata u podzemnim vodama, savezna vlada i dalje ne poduzima dovoljne mjere kako bi se stanje poboljšalo, upozorava DUH.
„Naša voda je u opasnosti!“ – poručuju iz DUH-a i podsjećaju da 26 posto mjernih točaka u Njemačkoj bilježi prekomjerne razine nitrata u podzemnim vodama.
„Unatoč svojoj obvezi, savezna vlada nije ažurirala Nacionalni akcijski program za nitrate – što predstavlja rizik za naše zdravlje, našu pitku vodu i bioraznolikost. Zato sada poduzimamo pravne mjere i zahtijevamo: Zaustavite onečišćenje vode – čista voda za sve!“, poručuju iz organizacije Deutsche Umwelthilfe (DUH).
Naime, prema posljednjem izvješću iz 2024. godine, onečišćenje podzemnih voda nitratima ostaje zabrinjavajuće, a Nacionalni akcijski program za nitrate nije ažuriran sukladno propisima, unatoč jasnoj zakonskoj obvezi da se svake četiri godine provodi revizija i nadopuna.
Zdravstveni i ekološki rizici
Visoke razine nitrata u pitkoj vodi predstavljaju ozbiljan rizik za ljudsko zdravlje. Nitrati sami po sebi nisu otrovni, ali u ljudskom organizmu mogu ometati prijenos kisika u krvi i posebno su opasni za dojenčad, dok se prekomjerne količine povezuju i s kancerogenim učincima. Kod odraslih osoba visoke razine nitrata i nitrita mogu izazvati probavne i respiratorne probleme.
Istovremeno, pretjerani unos dušikovih spojeva iz intenzivne poljoprivrede dovodi do eutrofikacije vodenih ekosustava – procesa pretjeranog rasta algi i smanjenja količine kisika u vodi. Također, visok unos hranjivih tvari negativno utječe na bioraznolikost jer potiskuje vrste koje uspijevaju u siromašnijim, stabilnim uvjetima.
Račun stiže građanima
Osim što ugrožava zdravlje i okoliš, onečišćenje podzemnih voda nitratima povećava troškove prerade pitke vode. Vodoopskrbna poduzeća sve češće moraju miješati onečišćenu vodu s „čistom“ kako bi razrijedila koncentraciju nitrata, što podiže cijene i prijeti dostupnosti pristupačne vode za sve građane.
DUH: Nova vlada mora prekinuti politiku odgađanja
Sascha Müller-Kraenner, glavni direktor DUH-a, izjavio je da je potpuno neprihvatljivo da Njemačka i dalje zanemaruje odavno poznate granične vrijednosti, koje su na snazi još od 1991. godine. „Ne samo da riskiramo zdravlje i gubitak bioraznolikosti, već i rast cijena vode – sve zato što vlada ne želi uvesti strože kontrole u poljoprivredi“, poručuje Müller-Kraenner i dodaje da DUH tužbom želi prisiliti buduću vladu da hitno izmijeni Akcijski program za nitrate.
Pravna zastupnica DUH-a, dr. Caroline Douhaire, naglašava da sukladno EU Direktivi o nitratima svaka država članica EU-a mora svake četiri godine revidirati svoje nacionalne planove. „Posljednja veća revizija u Njemačkoj provedena je 2020., a podaci iz 2024. jasno pokazuju da napretka nema. Upravo zato, revizija je i više nego potrebna“, naglašava Douhaire.
Prva tužba još traje, nova je dodatna
Podsjetimo, DUH je već 2018. pokrenuo prvu tužbu protiv savezne vlade zbog istog problema. To se pravno pitanje još uvijek vodi, a novo ročište zakazano je za rujan 2025. pred Saveznim upravnim sudom. Najnovija tužba sada dodatno pritišće vladu zbog izostanka ažuriranja programa temeljenog na najnovijim podacima.
- Stjepan Felber | Ekovjesnik