Grad za turiste ili za građane? Firenca na prvo mjesto stavlja kvalitetu života svojih stanovnika!
Stop prekomjernom turizmu
Firenca je postala jedan od prvih talijanskih gradova koji je odlučno krenuo u borbu protiv prekomjernog turizma, uvodeći niz konkretnih mjera kojima želi zaštititi kvalitetu života svojih stanovnika i očuvati identitet grada.
Dok mnogi europski gradovi nastoje obuzdati negativne posljedice masovnog turizma, Firenca je otišla korak dalje – postavila je jasna pravila za kratkoročne turističke najmove, zabranila daljnje turističke prenamjene stanova u UNESCO-ovoj zoni i počela uvoditi strože kontrole nad sigurnosnim standardima smještajnih kapaciteta.
Prekomjerni turizam postao je rak-rana mnogih povijesnih gradova, uključujući Dubrovnik, Split i Zadar. No, za razliku od hrvatskih gradova u kojima se ovakve mjere još uvijek ne primjenjuju ili su tek u povojima, Firenca je poduzela niz konkretnih koraka kako bi svoje građane stavila na prvo mjesto.
U studenom prošle godine, gradonačelnica Firence Sara Funaro predstavila je deset mjera usmjerenih na borbu protiv prekomjernog turizma. Riječ je o planu Grada Firence pod nazivom „Turismo sostenibile & città vivibile“ („Održivi turizam i grad pogodan za život“) čiji je cilj poboljšanje kvalitete života stanovnika Firence i postavljanje temelja za novi model održivog turizma. U veljači 2025. komunalni redari i gradska policija počeli su uklanjati omražene pretince za ključeve koji gostima omogućuju pristup smještaju bez kontakta s domaćinom, a koji su od sada zabranjeni na području povijesne jezgre Firence pod zaštitom UNESCO-a.
- Firenze © Ekovjesnik
Uvođenje strožeg registra turističkih smještaja i zabrana otvaranja novih apartmana
Dana 5. svibnja 2025. Gradsko vijeće Firence odobrilo je Uredbu za kratkoročni turistički najam kojom se u području zaštićene UNESCO-ove zone uvode petogodišnja odobrenja najma, registar i minimalne veličine smještaja, kao i novi sigurnosni propisi.
Jedna od ključnih mjera novog gradskog pravilnika je obvezna registracija svih smještajnih jedinica namijenjenih za kratkoročni turistički najam. Svaki vlasnik koji želi iznajmljivati smještaj turistima mora pribaviti posebnu dozvolu koja vrijedi pet godina. U slučaju prodaje nekretnine, dozvola prestaje vrijediti, a novi vlasnik mora zatražiti novu. Ovaj sustav Gradu Firenci omogućuje praćenje broja turističkih smještaja, osigurava njihovu sigurnost i suzbija ilegalne najmove.
Uredbom se utvrđuje minimalna površina apartmana za kratkoročni turistički najam od 28 m², kao i visina novčanih kazni i to u iznosima od 1000 do 10 tisuća eura za vlasnike koji se ne pridržavaju propisa. Uredba inače isključuje slučajeve kratkoročnog najma dijelova nekretnina u kojima vlasnik ima prijavljeno prebivalište.
Možda najvažnija mjera je zabrana svake nove prenamjene stambenih prostora u turistički smještaj u zaštićenoj povijesnoj jezgri grada. Osim toga, uvedene su strože kontrole nad sigurnosnim standardima smještaja, uključujući obveznu instalaciju detektora plina i ugljičnog monoksida, kao i opremanje aparatima za gašenje požara.
- Firenze © Ekovjesnik
Suradnja s akademskom zajednicom
„Uredba predstavlja važan korak prema ugodnijem i pravednijem gradu, koji ima održiv i kvalitetan turizam te je prilagođen građanima“, istaknula je gradonačelnica Firence Sara Funaro.
„Firenca je prvi talijanski grad koji je uveo jasna pravila u sektoru koji je posljednjih godina potpuno izmakao kontroli, s očitim posljedicama na tržište nekretnina i na štetu obitelji, radnika i studenata. Uredbom nastavljamo našu predanost u suzbijanju negativnih učinaka prekomjernog turizma i stambene krize, ali istovremeno štitimo i sve one koji rade u turizmu. Sigurnost gostiju nam je izuzetno važna, ali i njihovo poštovanje grada i njegovih stanovnika kako bi im Firenca bila ugodnija za život. Razvijamo održiviji turizam koji štiti pravo na stanovanje, socijalnu koheziju i kulturni identitet“, dodala je Funaro.
Grad Firenca pritom se ne oslanja samo na regulativne mjere, već i na znanstvenu analizu učinaka novih propisa. U suradnji sa Sveučilištem La Sapienza, Firenca provodi analizu utjecaja turističkih smještaja na tržište nekretnina i svakodnevni život građana. Studija će tako gradskoj upravi omogućiti da preciznije procijeni učinkovitost novih mjera te ih po potrebi prilagodi.
- Firenze © Ekovjesnik
Zašto to isto ne rade naši gradovi?
Dok Firenca koristi znanstvena istraživanja i surađuje s akademskim institucijama kako bi pratila učinke svojih mjera, naši gradovi i dalje igraju na kartu „hrvatskog turističkog čuda“. Umjesto da se uhvate ukoštac s prekomjernim turizmom i divljom apartmanizacijom, nadležni se dive brojkama „još jedne rekordne sezone“, zaboravljajući da te iste brojke znače manje prostora za građane, veće cijene stanovanja i gradove koji se pretvaraju u sezonske Instagram kulise za turiste.
Izmjene i dopune Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti donose novine poput uvođenja pojma „domaćina“ i pooštravanja kriterija za kratkoročne najmove, ali hoće li te izmjene doista nešto promijeniti? Koliko dugo ćemo slušati priče o „održivom turizmu“, posebice u povijesnim jezgrama naših gradova, dok se stanovi iznajmljuju city break turistima, a lokalno stanovništvo seli iz svojih domova jer im je vlastiti grad postao preskup za život?
Firenca je pokazala da se može ići protiv apartmanizacije, postaviti čvrste okvire za kratkoročne najmove, zaštititi UNESCO-ovu zonu od novih prenamjena i uvesti konkretne sankcije za one koji krše pravila. Hoćemo li se konačno otrijezniti i shvatiti da turizam nije opravdanje za devastaciju povijesnih jezgri naših gradova ili ćemo i dalje koračati u ritmu sezonskih kofera na kotačićima? Jer nakon svake sezone slijedi ona ista dugogodišnja priča o mrtvim središtima gradova i potrebi njihovog oživljavanja. Firenca se odlučila probuditi. Što čekaju naši gradovi?
Stjepan Felber | Ekovjesnik