Do ljeta počinje izgradnja rimskog postrojenja za proizvodnju energije iz otpada
Izgradnja u industrijskoj zoni Santa Palomba dodijeljena je konzorciju koji predvodi Acea Ambiente, a postrojenjem će sljedeće 33 godine upravljati tvrka RenewRome
Nakon tehničke validacije projekta, izgradnja postrojenja za proizvodnju energije iz otpada službeno je dodijeljena konzorciju koji predvodi Acea Ambiente, a čine ga tvrtke Suez Italy, Kanadevia Inova, Vianini Lavori i RMB. Postrojenje će se graditi u industrijskoj zoni Santa Palomba, a njime će upravljati tvrtka RenewRome s kojom je Grad Rim potpisao ugovor o koncesiji na razdoblje od 33 godine.
Gradilište bi trebalo biti otvoreno do ljeta, a novo postrojenje ukupnog kapaciteta 600 tisuća tona otpada godišnje koristit će najnaprednije tehnologije za obradu otpada, uključujući sustave za smanjenje emisija CO₂ i oporabu reciklabilnih materijala, poput čelika, aluminija i bakra.
Zahvaljujući investiciji vrijednoj milijardu eura, glavni grad Italije konačno će uspostaviti cjelovit i učinkovit sustav gospodarenja otpadom te prestati prevoziti i zbrinjavati otpad u drugim talijanskim gradovima ili inozemstvu. Planirano je da će postrojenje snage 65 MW pokriti godišnje energetske potrebe oko 200 tisuća rimskih kućanstava, a osim proizvodnje toplinske i električne energije omogućit će oporabu 10 tisuća tona čelika, dvije tisuće tona aluminija i 1600 tona bakra godišnje.
Projekt na ukupnoj površini od 10 tisuća hektara također uključuje stvaranje parka kružne ekonomije (Parco dell’Economia Circolare) sa staklenikom, ekološkom šetnicom i coworking prostorima te javnim vrtom i panoramskim tornjem visine 70 metara.
- © Roma Capitale
Izgradnja postrojenja predstavlja izvanrednu priliku za urbanu obnovu industrijskog područja Santa Palombe, na južnoj periferiji Rima, s poboljšanom dostupnošću, uslugama i infrastrukturom. U Santa Palombi tako će se instalirati fotonaponski sustav, izgraditi mreža daljinskog grijanja, kao i eksperimentalni sustav za hvatanje i ukapljivanje CO₂.
Tehnologije novog postrojenja jamčit će izuzetno nizak utjecaj na okoliš pa bi emisije trebale biti znatno niže u odnosu na granične vrijednosti postavljene europskim direktivama. Također, otpad će se do postrojenja prevoziti isključivo teretnim vlakovima čime će se izbjeći onečišćenja uzrokovana cestovnim prometom.
Rimsko postrojenje za proizvodnju energije iz otpada uključeno je u Plan gospodarenja otpadom Grada Rima, usvojen 2023. godine, a njime se želi postići stopa od 70 posto odvojeno prikupljenog otpada.
- © Roma Capitale
„Ovim projektom činimo odlučan korak naprijed prema stvaranju cjelovitog, održivog i suvremenog sustava gospodarenja otpadom na koji je Rim predugo čekao. Postrojenje za proizvodnju energije iz otpada, zajedno s novom mrežom reciklažnih dvorišta za biootpad, papir i plastiku, omogućit će nam prevladavanje dosadašnjeg neučinkovitog i onečišćujućeg sustava temeljenog na odlagalištima i skupom prijevozu u udaljena postrojenja. Sada smo u poziciji postići postavljene ciljeve odvojenog prikupljanja otpada i sigurno obraditi preostali otpad vrhunskim tehnologijama koje mogu smanjiti utjecaj rimskog gospodarenja otpadom na okoliš za više od 90 posto.“ – istaknuo je gradonačelnik Rima Roberto Gualtieri.
- Vizualizacija budućeg rimskog postrojenja za proizvodnju energije iz otpada © Roma Capitale
Očekuje se da će novo postrojenje u Santa Palombi početi s probnim radom do ljeta 2027. godine.
Stjepan Felber | Ekovjesnik